ЯК ПОВЕРНУТИ ЛЮДЕЙ У КРАЇНУ ТА НЕ ДОПУСТИТИ ПОВЕРНЕННЯ УКРАЇНЦІВ В ОКУПАЦІЮ
Про це говорили на засіданні Секції Асоціації міст України (АМУ) з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, яке відбулось 8 листопада у Києві. В межах заходу обговорили питання компенсації завданих росією збитків, виклики з якими зараз стикається українська освіта, а також післявоєнне відновлення постраждалих від війни громад. До дискусії долучилися народні депутати, урядовці, представники органів місцевого самоврядування та міжнародні партнери.
Відкриваючи засідання Секції Виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан зазначив, що народні депутати України з усіх фракцій і груп Парламенту звернулись за підтримкою до профільного Віцепрем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій України Олексія Кулеби щодо збереження реверсної дотації та 64% ПДФО в бюджетах громад. Це рішення, якщо буде прийняте, має допомогти місцевій владі вчасно та ефективно реагувати на воєнні виклики, а також спрямувати ресурси на підтримку переселенців, створюючи відповідні умови та програми.
Асоціація міст України направила звернення сільських, селищних і міських голів Президенту України та спільно з громадами всієї України робить все для збереження в місцевих бюджетах реверсу, єдиного податку та 64% ПДФО. Тож є всі підстави сподіватися, що завдяки спільним зусиллям, зазначені питання будуть підтримані Парламентом України
Також на сесії учасники обговорили роботу Міжнародного реєстру збитків, який стане важливим інструментом для відновлення справедливості для людей, громад та підприємств, що найбільше постраждали від дій окупантів. Реєстр — це перший крок до впровадження механізму компенсації, який стане доказовою базою для судів і міжнародних трибуналів.
Реєстр збитків — фундамент для використання міжнародної допомоги та заморожених російських активів на відбудову України. Однак його значення виходить за межі фінансових питань — він захищає правду, яка буде важливою для майбутніх поколінь. Він допоможе відновити права кожного українця, який постраждав від війни. Без цієї реєстрації ми ризикуємо втратити можливість відшкодування та дозволити світу забути масштабні трагедії. Справедливість — це не лише компенсація. Це пам'ять, яка не дасть злочинам повторитися
Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, міський голова Маріуполя Вадим Бойченко наголосив, що важливим завданням для громад зараз є наповнення українських та міжнародних реєстрів інформацією про завдану рф шкоду задля подальшої компенсації втрат, а також створення гідних умов для життя та розвитку людей на підконтрольній Україні території. Місцева влада разом з Урядом та міжнародними партнерами має забезпечити людям належні умови життя, роботи та відновити справедливість для кожного, хто постраждав від війни.
Зараз ми фіксуємо значний відтік українців на тимчасово окуповані території. Переважно, це відбувається через російську пропаганду та відсутність власного житла. Люди не мають де жити та не можуть можливості відновити ті умови, що були у них до початку повномасштабного вторгнення, через це вони змушені повертатися в окупацію. Тому спільним завданням для держави та місцевої влади є створення якісного та доступного соціального житла, яке збереже людей в Україні та стане основою для їх повернення з-за кордону
Домогтися компенсацій за завдану шкоду готовий й великий український бізнес. Зокрема, Група компаній SCM та Метінвест Ріната Ахметова вже розпочала роботу.
Група компаній SCM та Метінвест були першими, хто почав судитися з росією. І ми виграли суд по Криму. У нас поданий кейс в Європейському суді з прав людини по маріупольських активах, там оцінка наших втрат на рівні 20 мільярдів доларів, щоб було зрозуміло, про які суми йдеться. Ми, як великий бізнес, будемо робити все, що ми можемо робити, і ми не перекладаємо цю відповідальність ні на кого, для того, щоб зло було покаране, але це неможливо зробити, якщо система не буде для цього готова. Ми не зможемо створити виняток, потрібно змінювати систему. Справедливість була одним із найбільших запитів тоді, коли ми створювали Маріуполь Реборн. Звідти, власне, ініціатива, яка зараз є частиною великої ініціативи про реєстр збитків, що Маріуполь має стати окремим кейсом в цьому реєстрі
Також під час засідання обговорили виклики та шляхи розв’язання проблем освітнього процесу в умовах війни. Громади поділилися проблемами нестачі педагогічних кадрів, безпеки, підтримкою викладачів та поверненню дітей на деокуповані території. Також зазначили необхідність зробити все, щоб діти, які перебувають за кордоном могли отримати повноцінну освіту українською мовою.
Голова Секції Асоціації міст України Вадим Бойченко презентував перші результати Школи відновлення громад та наступних кроків розвитку проєктів. Він розповів, що на перший навчальний курс «Менеджер відновлення громад» зібрав понад 110 учасників з 37 громад з 14 регіонів України. Спікерами стали міжнародні експерти 3 сферах управління та містопланування. З 2025 року планується розпочати серію спецкурсів спільно зі стратегічними партнерами проєкту.
Школа відновлення громад заснована Асоціацією міст України та ГО «Маріуполь.Реборн», має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення. Проєкт реалізується за підтримки Уряду Великої Британії в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM.