30 січня 2025

ЯК ПОВЕРНУТИ ЛЮДЕЙ В УКРАЇНУ: У КИЄВІ ПРОЙШОВ МІЖНАРОДНИЙ ФОРУМ-ОБГОВОРЕННЯ

Форум «Майбутнє в Україні: відновлення та розвиток людського капіталу» було організовано в рамках третього навчального модуля «Школи відновлення громад» — глобальної освітньої програми, спрямованої на підготовку муніципальних менеджерів для післявоєнного відновлення України.

Захід, що об'єднав представників української влади, місцевого самоврядування, міжнародних організацій та провідних українських освітніх закладів, став важливою платформою для обговорення ключових викликів та можливостей. Адже сьогодні наша спільна мета — створити умови для повернення людей, відновлення людського капіталу та розбудови сильної і стійкої України.

АМУ школа

У форумі взяли участь понад 250 представників громад України, які доєдналися онлайн і офлайн, щоб поділитися досвідом та напрацювати спільні рішення для подолання викликів воєнного часу.

Офіційне відкриття форуму і початок обговорення оголосили виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, голова Фонду Інтегрованої Безпеки (ISF) Shane McLaughlin і голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, маріупольський міський голова Вадим Бойченко.

Під час відкриття спікери підкреслили важливість відновлення людського капіталу для сталого розвитку України та наголосили на необхідності міжнародної підтримки у цьому процесі:

Асоціація міст України через Аналітичний центр, Секцію з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Муніципальний центр відновлення та Школу відновлення громад на кількох рівнях напрацьовує рішення для відновлення територіальних громад і збереження людей. Це і законодавче забезпечення діяльності громад, і допомога ВПО, і навчання службовців муніципалітетів окремо та командами. Велике значення ми надаємо обміну кращими практиками та досвідом між громадами та розвитку партнерств як всередині країни, так і міжнародних. Це дозволяє громадам вивчати й застосовувати найкращий досвід світу

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України

Shane McLaughlin

Цей проєкт («Школа відновлення громад») об'єднує найкращі практики з усього регіону, даючи можливість більше ніж 100 людям поділитися досвідом. Це чудовий спосіб для розвитку експертизи та навчання. Сьогоднішній захід присвячений розвитку людського капіталу, і, надзвичайно важливо, щоб українці відчували, що можуть жити, любити, працювати та сміятись у своїй країні. Такі проєкти, а також ширша програма Великобританії, яка включає стабілізаційні зусилля, реформу сектору безпеки, розслідування воєнних злочинів і стратегічні комунікації, сприяють цьому важливому процесу

Shane McLaughlin, Голова Фонду Інтегрованої Безпеки (ISF), Посольство Великої Британії в Україні

Наслідки війни — це 12 мільйонів людей-ВПО, які сьогодні просять нас з вами про допомогу. Благають почути їхні голоси. Коли ми говоримо про майбутнє, маємо розуміти: без урахування цього фактору відбудувати Україну буде надзвичайно складно. Відродити міста без людей, побудувати виробництво без людей — неможливо. Ми маємо чітко розуміти, що головний скарб України, найголовніше, що ми сьогодні маємо, — це люди. І навколо цього ми маємо будувати свою роботу, формувати відповідні законодавчі ініціативи і програми. Бо без людей ми не зможемо відродити Україну. Саме на цьому ми робимо акцент в межах роботи Школі відродження громад

Вадим Бойченко, Голова Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад, Маріупольський міський голова

Вадим Бойченко

Після вітального слова пройшли чотири дискусійні панелі, на яких обговорювалися ключові питання повернення людей та відновлення людського капіталу, посилення міжнародної підтримки у відновленні українських громад, інтеграції та підтримки ветеранів, а також інвестування в розвиток робочої сили та економічну реінтеграцію.

У першій панельній дискусії учасники обговорили стратегічні напрямки співпраці з міжнародними донорами, досвід постконфліктного відновлення європейських країн, а також поділилися досвідом залучення фінансових ресурсів для відбудови інфраструктури та підтримки населення.

Дискусія про повернення людей та відновлення людського капіталу висвітлила важливі питання щодо стимулів для повернення внутрішньо переміщених осіб (ВПО), ситуацію на тимчасово окупованих територіях та роль держави у створенні можливостей для громадян. Було представлено результати всеукраїнського соціологічного дослідження серед ВПО, що дало змогу оцінити головні проблеми, з якими вони стикаються.

Школа відновлення громад

Окремий блок заходу був присвячений підтримці ветеранів: соціальній адаптації, реабілітації та працевлаштуванню. Обговорювали комплексні програми реінтеграції, перекваліфікації та психологічної підтримки, а також роль громадських ініціатив та місцевого самоврядування в цьому процесі. Серед запрошених спікерів панелі були представники організацій-партнерів проєкту «Школа відновлення громад»:

Інвестиційна компанія SCM фокусується на переналаштуванні наших процесів на роботі з військовими. Ми вже працюємо із цим, і з точки зору команди, і з точки зору безбар'єрності інфраструктури, де це можливо. Зараз загалом у державі йде процес закладання політики ветераноцентричності. Але реалізація усіх програм буде відбуватися в громадах, на вулицях, на робочих місцях. І тому саме від громади, від вмінь громади, наявності ресурсів, побудови можливостей сильно залежить, що взагалі з ветеранською політикою буде. Як і загалом з усіма сферами життя. Ми вважаємо, що відбудова, і після війни, і вже зараз, потребує спеціальних знань і навичок, вона потребує класних підготовлених менеджерів, і ми вже над цим працюємо

Наталія Ємченко, директорка з комунікацій SCM, членкиня наглядових рад ГО "Маріуполь Реборн" та ГО "Серце Азовсталі"

Наталя Ємченко

Освіта відіграє ключову роль у процесі відновлення країни, і ми в Метінвест Політехніці розуміємо, наскільки важливо створити доступ до високоякісної освіти для ветеранів. Наші програми не лише забезпечують технічні знання, але й розвивають мультикомпетенції, такі як критичне мислення, цифрове проєктування та глибоке розуміння виробничих і бізнес-процесів. Ветерани, які проходять навчання у нашому університеті, мають можливість долучатися до реальних проєктів промисловості, здобуваючи практичний досвід, необхідний для ефективної участі в процесах відновлення інфраструктури та розвитку країни. Ми прагнемо створити для них умови, щоб вони могли реалізувати свій потенціал і стати рушієм змін у післявоєнному відновленні України

Вадим Пухальський, керівник департаменту розвитку Метінвест Політехніки

Форум став платформою для конструктивного діалогу між усіма зацікавленими сторонами. Учасники дійшли згоди щодо необхідності подальшого розвитку державних та міжнародних програм, спрямованих на повернення українців, зміцнення громад та підтримку людського капіталу. Були визначені ключові напрями подальшої роботи, серед яких розширення міжнародного партнерства для залучення ресурсів у процес відновлення, створення ефективних механізмів стимулювання повернення ВПО та мігрантів, розвиток програм з реінтеграції ветеранів та інвестування в освіту та перекваліфікацію робочої сили. Обговорені ідеї ляжуть в основу подальших стратегічних ініціатив, які будуть впроваджені на державному та місцевому рівнях.

Школа відновлення громад

Форум "Майбутнє в Україні: Відновлення та розвиток людського капіталу" продемонстрував, що Україна має всі можливості для відбудови та сталого розвитку завдяки синергії влади, міжнародних партнерів та громадянського суспільства.

«Школа відновлення громад», заснована Асоціацією міст України та ГО «Маріуполь.Реборн», має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення. Проєкт реалізується за підтримки Уряду Великої Британії в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM. Освітніми партнерами проєкту є Метінвест Політехніка та Національний університет «Києво-Могилянська Академія».

Новини і події