07 квітня 2025

ЛІДЕРИ ВІДБУДОВИ: ЧИМ ЗАВЕРШИЛОСЬ НАВЧАННЯ У ШКОЛІ ВІДНОВЛЕННЯ ГРОМАД

6 квітня у Києво-Могилянській школі професійної та неперервної освіти відбувся захист фінальних робіт проєкту "Школа відновлення громад". Цей проєкт надав можливість лідерам українських громад здобути необхідні знання та підготуватися до періоду відновлення власних територій.

37 громад-учасниць розпочали піврічний шлях навчання і трансформацій у Школі відновлення, але лише 25 — найвмотивованіших, найвідданіших, найсміливіших — дійшли до фінального етапу та були допущені до захисту власних проєктів.

Школа відновлення громад

Протягом чотирьох інтенсивних модулів учасники працювали над стратегіями розвитку, економічним відновленням, поверненням людей та залученням ресурсів. Вони вивчали міжнародний досвід, розбирали локальні кейси, дискутували, помилялися, шукали нові рішення — і зрештою формували власне бачення майбутнього своїх громад.

Головним результатом навчання став "Профіль громади відновлення" — стратегічний документ, що акумулює всі отримані знання, досвід та напрацювання. Цей документ не лише окреслює візію та місію громади, а й містить конкретний покроковий план дій і реальні проєкти, готові до впровадження.

Школа відновлення громад

Для справедливої оцінки якості отриманих знань та проробленої роботи було організовано фінальну сесію. Кожна громада презентувала свої напрацювання перед незалежною комісією, до складу якої увійшли голови інших громад, викладачі Києво-Могилянської школи професійної та неперервної освіти, партнери та співзасновники Школи.

З вітальним словом перед захистом виступив Вадим Бойченко, маріупольський міський голова та співзасновник Школи відновлення громад:

Сьогодні ми добре розуміємо: до відновлення країни потрібно готуватися вже зараз — навчати, об’єднувати, будувати. Саме для цього ми створили "Школу відновлення громад". Цей проєкт не лише для майбутнього відродження тимчасово окупованих територій. У першу чергу — це відповідь на запит постраждалих громад, які вже зараз шукають практичні рішення та інструменти для повоєнного відновлення. Тому я вдячний усім партнерам, які допомогли наповнити Школу змістом, і кожному з учасників, хто взяв на себе відповідальність за майбутнє своєї громади. Адже саме через сильні громади ми будуємо сильну країну

Школа відновлення громад

Маріуполь Реборн є засновником Школи відновлення громад, і безумовно те, що було зроблено в якості підготовки для відродження Маріуполя після деокупації, є базою для навчальних програм і структурою для презентацій. Але кожна громада накладає свою оптику і специфіку на цю дорожню карту. Громади поки що дуже обережно вчаться бачити свій потенціал, вчаться жити не сьогоденням, а завтрашнім днем. Я дуже вірю, що той досвід, який ми напрацьовуємо, буде максимально корисним Україні, і згодом ми станемо центром експертизи щодо відновлення

зазначила Наталія Ємченко, членкиня наглядової ради ГО «Маріуполь.Реборн», директорка з комунікацій SCM

Наталя Ємченко

Велика відповідальність лежить на перших випускниках "Школи відновлення" не лише перед своїми громадами, а й перед наступними учасниками, які братимуть приклад зі своїх колег. Всі знання, що отримали учасники, — це безцінний досвід, який вони будуть впроваджувати в якості успішних проєктів у своїх містах

Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України

Олександр Слобожан

Громадами, які розробили найкращі Профілі, стали 7 громад з 5 областей України: Киїнська громада (Чернігівська область), Рубіжанська громада (Луганська область), Сєвєродонецька громада (Луганська область), Славутицька громада (Київська область), Старобільська громада (Луганська область), Снігурівська громада (Миколаївська область) та Апостолівська громада (Дніпропетровська область).

Також додатково комісія відзначила громади, які у власних стратегіях дуже продумано та детально розробили ветеранську політику: Горностаївська громада (Херсонська область), Рубіжанська громада (Луганська область), Бахмутська громада (Донецька область), Великолепетиська громада (Херсонська область) та Устилузька громада (Волинська область).

Школа відновлення громад

Проєкт "Школа відновлення громад" не завершується, а лише набирає обертів. Незабаром відбудеться випускний захід для першого набору учасників, а також розпочнеться набір для другого потоку навчання. Програма продовжить свою місію з підготовки лідерів громад до ефективного відновлення та розвитку їхніх територій у післявоєнний період.

Школа відновлення громад, заснована Асоціацією міст України та ГО «Маріуполь.Реборн», має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення. Проєкт реалізується за підтримки Уряду Великої Британії  в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM. Освітніми партнерами проєкту є Метінвест Політехніка та Національний університет «Києво-Могилянська Академія».

Новини і події