ПЕРШИЙ НАВЧАЛЬНИЙ МОДУЛЬ ШКОЛИ ВІДНОВЛЕННЯ ГРОМАД ЗАВЕРШЕНО
У рамках Школи відновлення громад відбулася заключна лекція першого модулю «Відродження міських та селищних центрів», на якій запрошеним спікером став мер французького міста Плек-Л'Ермітаж, віце-президент Saint-Brieuc Armor Agglomeration, член Європейського комітету регіонів та президент Європейської федерації лідерів LAG (ELARD) Тібо Гіньяр.
Під час лекції Тібо поділився досвідом управління та розвитку його рідної громади Плек-Л'Ермітаж, яка є сільськогосподарською комуною поруч із містом Сен-Бріє. Зокрема, він розповів про два ключові проєкти, які спрямовані на активізацію життя всередині громади та залучення різних партнерів.
Перший проєкт, "Patat’As», спрямований на популяризацію та використання картоплі, якою славиться ця місцевість. Громада вирощує понад 200 сортів картоплі різних кольорів та смаків, які використовуються не лише як продукт харчування, але і як елемент місцевої культури та навіть замінник пластику в деяких виробах.
Другий проєкт - це система каршерингу, яка дозволяє жителям користуватися автомобілями без необхідності їх придбання, тим самим зменшуючи кількість приватних авто та знижуючи рівень викидів CO₂.
Крім того, Тібо Гіньяр розповів про роль європейських фондів, зокрема Європейського фонду регіонального розвитку, Європейського соціального фонду та Європейського фонду розвитку сільських територій, у підтримці розвитку його громади та інших територій Європи. Він наголосив на важливості ефективного управління цими коштами на місцевому рівні із залученням органів влади, приватних підприємств та громадськості.
Також мер Плек-Л'Ермітаж окремо зупинився на програмах співробітництва Франції та України, зокрема, на підписаних меморандумах про побратимство між українськими та французькими громадами, а також на наданні Францією гуманітарної допомоги українським містам та селам.
Досвід французької громади Плек-Л'Ермітаж, представлений мером Тібо Гіньяром, підкреслює важливість розглядати ревіталізацію не лише в контексті великих міст, а й приділяти увагу відновленню сільських та селищних територій.
Зосередження ресурсів та зусиль виключно на розвитку міських центрів створює ризик нерівномірного розвитку та занепаду віддалених громад. Натомість, збалансований підхід, що враховує потреби як міських, так і сільських/селищних територій, є ключем до сталого відновлення та розвитку всіх регіонів країни.
Нагадаємо, Школа відновлення громад, заснована Асоціацією міст України та ГО «Маріуполь.Реборн», має на меті підготовку муніципальних менеджерів для періоду відновлення. Проєкт реалізується за підтримки Уряду Великої Британії в рамках програми UK International Development та Міжнародного республіканського інституту (IRI Ukraine) у партнерстві з Метінвест та SCM. Освітніми партнерами проєкту є Метінвест Політехніка, Національний університет «Києво-Могилянська Академія» та Українська Школа Управління.