У КИЄВІ ОБГОВОРИЛИ РОЗВИТОК ДЕОКУПОВАНИХ ТА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНИХ ГРОМАД
У Києві пройшло перше засідання секції з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад при Асоціації міст України. Мета – об’єднати зусилля міст, що постраждали внаслідок російської агресії, задля дієвого вирішення поточних проблем, координації допомоги внутрішньо переміщеним особам та напрацювання спільних проєктів. Серед учасників засідання представники уряду, народні депутати та понад 60 представників українських громад.
Повномасштабне вторгнення поставило перед громадами нові складні виклики. Багато міст досі окуповані, а мільйони людей стали тимчасовими переселенцями. Під час засідання обговорили проблеми мешканців деокупованих та тимчасово окупованих громад. Зокрема, підтримку внутрішньо переміщених осіб, яких наразі в Україні нараховується майже 5 мільйонів.
На жаль, все ще залишаються на непідконтрольній Україні території 144 громади. Донецька, Луганська області значно окуповані. Частково захоплені російськими варварами Запорізька й Херсонська області. Під постійними обстрілами прикордонні Чернігівська, Сумська, Харківська області, які через це не мають можливості відбудовуватись і після деокупації. Складна ситуація з відбудовою в Київській та Миколаївській областях. І чимало людей змушені досі залишатись в інших областях, в чужих домівках. Ми зібрались, щоб разом знайти рішення тих проблем, які стоять перед громадами. І щоб поділитись досвідом відбудови, підготовки стратегій і проєктів, співпраці з іноземними партнерами, щоб бути готовими відновлювати села, селища й міста одразу після їх звільнення
Є приклади підтримки переселенців на місцях – це мережа центрів "ЯМаріуполь", за допомогою якої понад 60 тисяч маріупольців отримують комплексну підтримку. Є приклади підтримки людей муніципалітетами Бахмута, Мелітополя та Херсону.
Окремий блок стосувався вирішення забезпечення переселенців тимчасовим житлом, компенсації оренди та вартості зруйнованого житла. На сьогодні від 2,5 до 4 млн українців втратили своє житло. Серед шляхів вирішення проблеми – компенсація вартості оренди житла, державна програма іпотечного кредитування єОселя. Також є досвід щодо створення соціального, тимчасового житла шляхом ремонту вже існуючих гуртожитків. Перший такий пілотний проєкт у Дніпрі реалізувала Маріупольська міська рада за підтримки Уряду та міжнародних партнерів.
Мер Маріуполя та голова секції тимчасово окупованих і деокупованих громад АМУ Вадим Бойченко розповів, що команда муніципалітету Маріуполя займається розробкою масштабного Плану відродження міста після його деокупації. Це не просто план відбудови Маріуполя, а й зрозумілий покроковий алгоритм дій для всіх громад, що опинились в окупації ворогом або так чи інакше постраждали від повномасштабного нападу рф.
Маріуполь Реборн – це план відновлення, над яким працюють архітектори, урбаністи, експерти з усього світу. Для нас важливо готуватися до відбудови заздалегідь і ми раді, що в цьому прагненні маємо партнерів і однодумців. Тих, хто також вже сьогодні планує, якими стануть деокуповані громади, як якісно організувати відбудову зруйнованих територій. Напрацьовані інструменти зможуть використовувати всі громади, які також мають подібні проблеми та виклики