5 концепцій трансформації типових радянських шкіл в деокупованих областях
Більшість шкіл в Україні будувалась за типовими радянськими проєктами. Це зазвичай старі приміщення, що не відповідають потребам дітей, учителів та сучасним вимогам до освітнього простору загалом. За два роки повномашстабного вторгнення росії в Україну пошкоджена кожна сьома школа в Україні: понад 3,5 тисячі закладів освіти зазнали руйнувань, майже 400 – повністю зруйновані.
- Чи достатньо перефарбувати стіни, повісити нові штори та вставити вікна після влучання осколків?
- Чи досить залатати пошкоджений дах школи після обстрілів, щоб змінити суть будівлі, а не просто її форму?
- Як створити системні зміни в країні, та стати прикладом
72% усіх шкіл міста – це 5 архітектурних типів будівель. Вони ж повторюються сотні разів по всій Україні. Відповідно, державі достатньо 5 проєктів трансформації, щоб високоякісно реконструювати тисячі шкіл.
За ініціативою Віцепрем’єрміністра з інновацій, розвитку освіти науки та технологій — Міністра цифрової трансформації Михайла Федорова команда Міністерства освіти і науки розпочала фундаментальні трансформації у всіх сферах від дитячих садочків до університетів.
Щоб запустити системні зміни, Big City Lab об’єдналася з литовською громадською організацією Rebuild the Wonderful, що вже має досвід трансформації старих радянських шкіл у своїх країнах: Do Architects із Литви, Kavakava з Естонії, Archikon з Угорщини. Адаптацію проєктів до наших державних будівельних норм створюють українські архітектори з архітектурних бюро «Окса», «Пекер та партнери», «Кумейко Архітектс».
Донорами проєкту стали ГО “Маріуполь Реборн”, ДТЕК та Метінвест.
Школа типу О
Ми пропонуємо доповнити вхід у будівлю зонами відпочинку, прозорими входами та пандусами. У новій прибудові, виконаній зі скла та сталі, розміщено зал для проведення заходів. Таким чином, завдяки об’єднанню бібліотеки та залу для заходів, створюється більший та взаємопов’язаний простір для зібрань. Редизайн внутрішнього подвір’я покращує відчуття єдності та внутрішні зв’язки. Нові приватні тераси, призначені лише для учнів початкової школи, дозволяють їм навчатися та грати на свіжому повітрі.
Школа типу Q
Одноповерхова вхідна частина включатиме простори, що дозволяють більше взаємодії. Найбільша зміна – це розширення загальних просторів у вхідній зоні – новому сучасному серці школи.
Воно поєднує найактивніші функції в єдиний потік та створює спільні простори для роботи, гри та відпочинку.
Школа типу H3
Акцент на посилення нерозкритого потенціалу використання місцевих матеріалів. Вхід перенесено на центральну вісь споруди з додаванням прибудови. Це крило стає перехідним елементом і соціальним ядром будівлі – воно виступає як ворота між школою та садом і з’єднує два крила будівлі, наповнені фрагментованими громадськими просторами – спільними переходами. Це єдиний новий об’єм, який додається до наявної будівлі.
Школа типу H
Головний вхід перенесено в інше місце, щоб він виходив на громадський простір на подвір’ї. Вестибюль спроєктований з новою надбудовою з металу та скла, яка відповідає висоті сполучної секції між двома крилами. Ця трансформація створює більш відкрите і живе переднє внутрішнє подвір’я, а також тихе заднє подвір’я з наявними деревами та приватними терасами для занять дитячого садочка.
Школа типу C
Основні зміни концепції зосереджені на підсиленні наявній цінності саду, створюючи простір для зустрічей. Шлях до класів розділяється на три зони – від громадської до приватної. Новий об’єм має шаховий фасад, що розширює зони для зібрань та створює прозорі приміщення всередині.
Архітектурна трансформація освітніх закладів відображатиме цінності Нової української школи, та базуватиметься на таких принципах:
- Укриття як обов’язкова умова для безпеки в сучасних школах
- Мультифункціональність простору
- Школа як місце для громади
- Сталий підхід
- Спільні простори
- Шкільне подвір’я
- Безбар’єрність
- Сучасний дизайн
Перші концепції реалізуються на п’яти школах у Київській та Харківській областях, а також у Запоріжжі та Кривому Розі. Готові концепції передаються МОН для реалізації, поширення та масштабування на шкільні заклади з таким же плануванням по усій території Україні. Більше світлин та інформації тут.