Роль соціального житла у відновленні економічного потенціалу країни та поверненні людей з-за кордону

Про це говорилося на форумі «Forbes Development: Фундамент Успіху», який зібрав на своєму майданчику лідерів, що зараз створюють проєкти для розбудови та розвитку України. Будівельники, девелопери, архітектори, промисловці, фінансисти та урядовці обговорили проєкти, які створюють основу для економічного відновлення України.
У межах дискусійної панелі «Соціальне житло і бізнес. Фантазії чи реальність» міський голова Маріуполя Вадим Бойченко розповів про досвід створення соціального житла для маріупольців у межах ініціативи Маріуполь Реборн. Завдяки міжнародним та українським партнерам, Уряду Франції, Міжнародній організації з міграції, ГМ «Проліска», УВКБ ООН, Фонду Ріната Ахметова та Grohe, вже зараз втілюються проєкти у Дніпрі, Києві та інших містах України.
У своїй роботі команда керується європейським підходом до створення соціального/доступного житла, тому орієнтується на моделі Польщі, Нідерландів і Франції. Усі їх об’єднує філософія людиноцентричності: якісна й доступна інфраструктура створюється навколо людини та її потреб.
У команді впевнені, що соціальне/доступне житло — це не про гетто. Це про економічно активних людей, які впливають на розвиток країни та створюють її економіку. Тому щоб правильно прорахувати економічну модель, потрібно розуміти, для кого будується житло та які фінансові можливості мають ці люди.
За даними Держстату, середня зарплата в Україні складає близько 22–25 тис. грн. Орієнтуючись на європейський підхід, наприклад, у французькому місті Гавр, витрати на оренду житла не повинні перевищувати 30% доходу родини — саме тоді людина залишається економічно активною. Ми розуміємо, що такі проєкти — це спільна відповідальність держави та місцевого рівня
За словами міського голови для ефективного створення соціального житла в Україні необхідно ухвалити нову житлову політику, прийняти закон про соціальне житло та розробити фінансову модель на рівні Національного банку. Саме завдяки такому комплексному підходу можна повернути людей в Україну та відновити економіку. Наразі, за даними Міністерства економіки, в Україні не вистачає щонайменше 4 млн людей працездатного віку.
Зараз разом з Міністерством відновлення, Київською обласною державною адміністрацією та муніципалітетом Василькова будуємо пілотний об’єкт соціального/доступного житла. У проєкті 10 нових будинків для понад 700 маріупольських родин