14 March 2024

«МАРІУПОЛЬ-ГДАНСЬК: міста-побратими, історії-побратими»: сила культури в часи війни

Коли: 16 березня, 15:00
Де: Платформа «Mariupol Reborn» (Львів, вул. Ференца Ліста, 6)

Організатори: Art Contact Ukraine (Відень, Австрія), команда «Місто Марії», платформа «Mariupol Reborn».

Виставка «МАРІУПОЛЬ-ГДАНСЬК: міста-побратими, історії-побратими» розповідає історії звичайних людей, долі яких було зруйновано війною та які знайшли внутрішню силу жити і боротися. Ми бачимо дві подібні історії двох міст у різному часопросторі – обидва відомі як символи свободи та самопожертви завдяки мужності їхніх захисників. Зосередившись на людському аспекті, виставка демонструє силу та важливість єднання і співпраці між людьми, між містами та між країнами в умовах історичних викликів.

Експозицію складають:
• акварельні картини чудового іконописця Данила Мовчана;
• всесвітньо відома фотографія «Світло переможе» Дмитра Козацького;
• колажі та історії захисників «Азовсталі» з книги Анастасії Дмитрук «Очі Маріуполя»;
• портрети та історії людей, які змогли виїхати з окупованого Маріуполя, – проєкт Алевтини Швецової та фотографа Сергія Макарова, представлений у вигляді інсталяції від Яни Гринів з 3-метровими плівками, які очікують на прояв;
• короткометражний фільм про Маріуполь з історичним зображенням «Азовсталі» за сімейними щоденниками Зої Лактіонової;
• колажі із зображеннями Маріуполя та Гданська, створені спеціально для цієї виставки потужним творчим тандемом українського фотографа і цифрового художника Андрія Гупси та польського фотографа Карола Ненартовича;
• фотографії щоденника 8-річного Єгора Кравцова, який переховувався в підвалі в окупованому Маріуполі, підготовлені фотографом Євгеном Сосновським.

Також вперше буде представлено неймовірну скульптуру про людину та світло надії, яку надала для виставки голова Львівської організації Асоціації родин «Азовсталі» Ірина Новосядло.

Виставка вперше відбулась у Відні під кураторством Яни Гринів у співпраці Art Contact Ukraine з Польським Інститутом та за люб’язної підтримки Постійного представництва Польщі при ОБСЄ, Постійного представництва України при Міжнародних організаціях у Відні.

Символічною є дата відкриття експозиції в Україні: 16 березня 2024 року – друга річниця трагедії в маріупольському Драмтеатрі. Два роки тому російські окупанти з особливою жорстокістю знищили Драматичний театр у Маріуполі разом з мирними мешканцями, які переховувалися в будівлі. Внаслідок авіаудару загинуло близько 600 маріупольців (точну кількість жертв наразі встановити неможливо), переважно жінок та дітей. Відтоді Драмтеатр став одним з головних символів війни, жорстокості і безжалісності російських окупантів по відношенню до мирних українців.

До цієї трагічної дати ГО «Історія в руках» виготовила гіпсовий макет будівлі маріупольського Драмтеатру, який також буде представлений на платформі «Mariupol Reborn» у Львові.

У рамках відкриття виставки відбудеться small-talk за участі культурних та громадських дієвців, митців, зокрема авторів найяскравіших експонатів, представників Гданська, Маріуполя та Львова – діалог про мистецтво в умовах війни, культурну дипломатію та пам’ять буде цікавим і для профільних видань, і для відвідувачів виставки.

Маємо пам’ятати кожну окрему і спільні історії боротьби за свободу, отже, запрошуємо вас на відкриття виставки «МАРІУПОЛЬ-ГДАНСЬК: міста-побратими, історії-побратими» у Львові.
 

Експозиція працюватиме до 16 квітня 2024 року.

Контактна особа:
Алевтина Швецова, +38(098)216-47-61